Vrtulníky

Vrtulník nebo také dnes hodně používané slovo helikopterá je letadlo, ale poháněno horizontálně rotujícímí nosnými plochami (listy). Tak jak dnes mnozí používájí slovo helikoptéra, které pochází z řeckých slov Helix(spirála) a pteron (křídlo).

Historie těchto strojů sahá až do samotné číny zejména už od 4. století př.n.l., kde byl popsán i obecný princip helikoptéry. Vrtulníky také vykresloval na svých plátnech samotný Leonardo da Vinci. Stroje podobné dnešním helikoptérám se také snažil zvěčnit i samotný Jules Vern ve svých románech. Pokud budeme chtít najít první zdokumentovaný vrtulník, který se aspoň zvedl na nějaký čas do vzduchu, tak musíme zabrouzdat do slavné Francie.

heli

Tamnější obchodník s jízdími koly se 8. listopadu roku 1908 pokusil zvednout svůj stroj. Podařilo se mu to na pár sekund a do nepatrné výšky. Tehdejší vrtulník měl spalovací motor o síle 24 koňských sil. Po několi dnech příprav a menších úprav se Paul Corn pokusil o druhý pokus, ten se mu povedl tehdy do neuvěřitelné výšky 1,5 metru, ale bohužel tento stroj nebylo možno ovládat nijak stranově, a proto se tento typ, vznášejícího pokusu nepovažuje za helikoptéru, ale i přesto se o tento typ zajímal například sám Igor Sikorski.

Jedny z plně funkčních vrtulníku byli představeny v Berlníně roku 1938. Před druhou světovou válkou se stalo Německo velkým průkopníkem letadel s rotující plochou. Od této doby začali být helikoptéry nedílnou součástí našich životů.

heli

Princip helikoptér

Helikoptéra můsí mít dostatek vztlačeného vzduchu, aby se dokázala udržet ve vzduchu k tomu ji napomáhá horizontálně pohybující se rotor. Naklápění kolem horizontálních os se řídí změnou úhlu náběhu listů rotoru. Díky pohonu hlavního rotoru vzniká velký kroutící moment, který můsí být kompenzován pomocným rotorem, malou vrtulí, ten také zajistí aby se mohla helikoptéra otáček kolem svislé osy. Nejtypčtějším místem pro tuto vrtuli bývá ocasní plocha, kde je uchycena vertikálně. V dněšní moderní době bývá právě tato vrtule nahrazováná kvalitním dmychadlem s vodícím prstencem.

Hlavním a jedním z nejduležitějších ovládacích prvků je Cyklika. Tímto se ovládá směr tahu hlavního rotoru. U některých vrtulníků se cyklikou naklání celý rotor, ale většinou se mění jen úhel listů.

Cyklika

Autor článku: JK

článek vložen: 29.4. 2010

Hodnocení článku

Celkový počet hlasů: 778

Diskuze

V této diskusi zatím nejsou žádné příspěvky.

Přidat příspěvek do diskuse

Prosím vyplňte aspoň údaje s hvězdičkou3.11. 2017  

Blade 330X RTF

1.11. 2017  

Scout Rock Crawler

25.10. 2017  

Traxxas Defender

Jaký model na dálkové ovládání preferuješ?

RC Letadlo

 

13.6 %

RC Kvadrokoptéru

 

7.8 %

RC Vrtulník

 

10.1 %

RC Auto

 

13.6 %

RC Loď

 

15.6 %

RC Tank

 

11.8 %

RC Moto

 

10.2 %

RC Stavební stroje

 

8.4 %

RC jiný

 

8.9 %

celkem hlasů: 4764

Jakou značku preferuješ??

HSP

 

12.4 %

CEN

 

13.7 %

HPI

 

25.2 %

THUNDER TIGER

 

10.7 %

TRAXXAS

 

16.4 %

LOSI

 

11.9 %

TAMIYA

 

9.7 %

celkem hlasů: 7227

RC MODELY
Tomáš Holubec
Skype: model-rc.cz
Telefon: +420 777 150 032

Administrace Magazínu
Tomáš Holubec
Skype: model-rc.cz
Telefon: +420 777 150 032