Stabilizace pro letadla

Stabilizační systém pro letadla Spektrum AS3X

Základní popis

Patentovaná technologie Spektrum AS3X díky moderním MEMS senzorům a pokročilých algoritmů vhodně pomáhá stabilizovat model a držet požadovaný směr letu. Řádově 100x za vteřinu se vyhodnocují změny v natočení či naklonění modelu a zásahy do řídicích ploch se model stabilizuje ve vybraném směru. Stabilizační systém je plně programovatelný, veškerá nastavení jsou uložena v přijímači, ve vysílači se nastavují pouze kanály, které nejsou určeny pro řízení modelu, např. řízení zatahovacího podvozku, osvětlení, vlečného háčku, klapek apod. Přijímače AS3X můžete nainstalovat do jakéhokoliv modelu včetně modelů se spalovacím motorem. Podmínkou správné funkce je použití pouze digitálních a dostatečně rychlých a silných serv.

K dispozici jsou celkem 4 přijímače, a to 6-ti kanálový mikro přijímač AR6335, 6-ti kanálový standardní přijímač AR636, 7-mi kanálový SPMAR7350 a 9-ti kanálový SPMAR9350.

Instalace přijímače do modelu

Přijímač se musí do modelu nainstalovat tak, aby se maximálně eliminovaly vibrace od motoru. Přijímač do modelu doporučujeme upevnit pomocí oboustranné lepicí pěnové pásky. Je nezbytně nutné, aby byl přijímač řádně upevněn. Pokud by došlo během letu k jeho uvolnění, stabilizační systém by nepracoval správně!

Výběr serv

Výběr serv, které ovládají přijímačem stabilizované řídicí plochy, je zcela zásadní pro správnou funkci stabilizačního systému. Je nutné používat rychlá (rychlost alespoň 0.14s/60°) a dostatečně silná digitální serva. Při použití analogových nebo pomalých digitálních serv je stabilizace velmi málo účinná. Stabilizace je prakticky nefunkční při použití serv jako např. Futaba S3003, Hitec HS55 a pod.

Přehrání firmware přijímače, uložení nebo načtení nastavení přijímače

Díky jednoduché aplikaci pro PC a programovacího kabelu do USB portu si můžete přehrát firmware v přijímači. U nových verzí mohou být mnohá vylepšení, přidány nové zajímavé funkce včetně podpory nových telemetrických senzorů. Podle níže uvedeného postupu si můžete do přijímače nahrát nejnovější verzi firmware. Přijímač může být napájen z USB portu počítače, takže není nutné zapojovat externí zdroj.

Instalace programu

 1. Stáhnete si a nainstalujte aplikaci Spektrum Updater. Poikud máte operační systém Windows 7 a novější, instalaci musíte spustit jako správce. Atribut Spustit jako správce se nastavuje ve vlastnostech programu. Důvodem tohoto postupu je to, že součástí programu jsou ovladače USB převodníku pro operační systém. Ovladače může instalovat pouze správce.
 2. Jakmile je aplikace nainstalována, zapojte USB převodník do USB portu počítače. Operační systém by měl sám najít potřebné ovladače.
 3. Spusťte aplikaci. V okně aplikace byte měli vidět, že je USB převodník k počítači připojen.
 4. Pokud připojíte k USB převodníku přijímač, mělo by Vám zobrazit sériové číslo přijímače.

Přehrání firmware

 1. Zapojte USB převodník do USB portu počítače a spusťte aplikaci Spektrum Updater.
 2. Připojte přijímač k USB převodníku
 3. Přihlaste/zaregistrujte se na stránku http://www.spektrumrc.com/. Zaregistrujte si nový produkt, sériové číslo si zkopírujte z programu Spektrum Updater a stáhněte si nejnovější software.
 4. V programu Spektrum Updater zvolte kartu Software Update a vyberte soubor s firmware. Tlačítkem Install provedete instalaci firmware do přijímače. Během přehrávání firmware neodpojujete napájení nebo programovací kabel!

Uložení nastavení do přijímače

 1. Zapojte USB převodník do USB portu počítače a spusťte aplikaci Spektrum Updater.
 2. Připojte přijímač k USB převodníku
 3. V programu Spektrum Updater zvolte kartu Import model a tlačítkem Choose file zvolte soubor s uloženým nastavením. Tlačítkem Save to Reciver nahrajete nastavení do přijímače.
 4. Jakmile nahrávání dat skočilo, odpojte přijímač od programovacího kabelu.

Načtení nastavení z přijímače

 1. Zapojte USB převodník do USB portu počítače a spusťte aplikaci Spektrum Updater.
 2. Připojte přijímač k USB převodníku
 3. V programu Spektrum Updater zvolte kartu Export model a tlačítkem Save Model File zvolte, kam se soubor s nastavením uloží.
 4. Jakmile čtení dat skočilo, odpojte přijímač od programovacího kabelu.

Zobrazení zisků a jejich změna v reálném čase pomocí vysílače

V menu Telemetry ve vysílačí Spektrum DX6, DX9, DX18 V2 a DX18T je k dispozici nový zdroj telemetrie AS3X. Dále je ve vysílači speciální menu AS3X, ve kterém lze přiřadit např. trim, kterým ze měnit v reálném čase relativně nastavené zisky.

Tipy na nastavení přijímače

 • Veškerá nastavení stabilizovaných kanálů se provádí v přijímači. Ve vysílači zvolte pouze model ACRO bez jakéhokoliv nastavení, tj. výchylky 100%, bez reverzu, nulové subtrimy a pod. Pouze v případě použití vztlakových klapek musíte pouze zvolit požadovaný typ křídla.
 • V prvním letovém módu nenastavujte stabilizaci, tj. všechny zisky mějte rovny nule. Tento režim bude sloužit pro případy, kdy by např. některá osa modelu začala kmitat a pod. V tomto režimu budete model řítit jako s přijímačem bez stabilizace.
 • Jakmile provedete základní nastavení přijímače, na zemi si nejprve ověřte smysl výchylek a jejich velikosti. Na zemi si také ověřte smysl výchylek řídicích ploch při aktivované stabilizaci.
 • Při prvním letu s modelem vyleťte do dostatečné výšky v letovém módu 1 (tj. bez stabilizace) a zkuste přepnout letový mód např. na číslo 2 nebo 3. a vyhodnoťte chování modelu.
 • Zisky v druhém a třetím letovém módu postupně zvyšujte, např. od 10%. Jakmile začne osa oscilovat, zisk přiměřeně snižte.
 • Pomalá serva nebo velké vůle v táhlech zvyšují náchylnost k oscilacím a tudíž musíte použít menší zisk. Pomalými servy si zbytečně degradujete letové vlastnosti Vašeho modelu.

Kompatibilita AS3X přijímačů Spektrum AR6335, AR636, AR7350 a AR9350 s vysílači Spektrum

AS3X přijímače Spektrum AR6335, AR636, AR7350 a AR9350 jsou kompatibilní se všemi leteckými vysílači Spektrum. U vysílačů DX6*, DX9*, DX18 V2* a DX18T* lze číst i měnit v reálném čase relativní zisky stabilizace. Protože se stabilizované funkce nastavují v přijímači, není u vysílačů vyžadováno speciální programové vybavení.

*U vysílačů DX6, DX9, DX18 V2 a DX18T je třeba nainstalovat nejnovější firmware.

Často kladené dotazy

 1. Je potřeba dokupovat gyra nebo další vybavení?
  Ne. Gyra a akcelerometry jsou integrovány přímo do přijímačů. Není potřeba nic doplňovat.
 2. Je potřeba nějak přijímač kalibrovat?
  Ne. MEMS senzor se automaticky při každém zapnutí sám zkalibruje a otestuje svoji funkci. Je proto nezbytné po zapnutí přijímače cca 5 sekund nechat model v klidové poloze.
 3. Mohu přijímač nainstalovat do svých vlastních modelů?
  Ano. Přijímač AR6335 má hmotnost pouze 2 g, můžete jej použít i do halových modelů. Přijímače AR636, AR7350 a AR9350 jsou určeny do větších modelů. Pro správnou funkci přijímače musíte mít v modelu dostatečně rychlá digitální serva.
 4. Mohu technologii AS3X používat v modelech se spalovacím motorem?
  Ano. U modelů letadel se spalovacím motorem je nezbytné, aby se vibrace od motoru nepřenášely na přijímač. Přijímač proto uložte na pěnovou podložku.
 5. Které vysílače jsou kompatibilní s AS3X přijímači?
  Přijímač můžete spárovat s jakýmkoliv leteckým vysílačem, tj. Spektrum DX4E a vyšší. Majitelé vysílačů DX6 (ne DX6i), DX9, DX18 V2 a DX18T mají navíc přehled o aktuálních ziscích a dále mohou i během letu relativně nastavené zisk měnit.
 6. Koupil jsem model již s AS3X přijímačem AR636 nebo AR6335. Mohu tento přijímač použít do jiného modelu?
  Ano, po přenastavení můžete přijímač použít i do jiného modelu. U modelu SU-26MM nelze přijímač přeprogramovat, přijímač je tedy určen pouze tento model.
 7. Mohu AS3X stabilizaci vypnout?
  Ano. První letový mód by měl být vždy nastavený bez stabilizace. Stačí tedy létat pouze na první letový mód.
 8. Mohu používat jiné značky vysílačů, např. Futaba?
  Ne, přijímač je kompatibilní pouze s vysílači Spektrum.

Autor článku: Tom

článek vložen: 6.10. 2014

Hodnocení článku

Celkový počet hlasů: 605

Diskuze

V této diskusi zatím nejsou žádné příspěvky.

Přidat příspěvek do diskuse

Prosím vyplňte aspoň údaje s hvězdičkou3.11. 2017  

Blade 330X RTF

1.11. 2017  

Scout Rock Crawler

25.10. 2017  

Traxxas Defender

Jaký model na dálkové ovládání preferuješ?

RC Letadlo

 

13.5 %

RC Kvadrokoptéru

 

7.8 %

RC Vrtulník

 

10.2 %

RC Auto

 

13.7 %

RC Loď

 

15.5 %

RC Tank

 

11.6 %

RC Moto

 

10.2 %

RC Stavební stroje

 

8.4 %

RC jiný

 

9.1 %

celkem hlasů: 4852

Jakou značku preferuješ??

HSP

 

12.4 %

CEN

 

13.7 %

HPI

 

25 %

THUNDER TIGER

 

10.7 %

TRAXXAS

 

16.4 %

LOSI

 

12 %

TAMIYA

 

9.9 %

celkem hlasů: 7312

RC MODELY
Tomáš Holubec
Skype: model-rc.cz
Telefon: +420 777 150 032

Administrace Magazínu
Tomáš Holubec
Skype: model-rc.cz
Telefon: +420 777 150 032